تاسیسات برقی ساختمان

تاسیسات برقی ساختمان شامل طراحی و همچنین پیاده سازی سیستم‌های سیم کشی منازل مسکونی و همین طور در مراکز صنعتی و تجاری را تاسیسات برقی و الکتریکی گفته می‌شود که موارد بسیاری از جمله تلفن، آنتن مرکزی، روشنایی، سیستم اعلام حریق، منبع تغذیه اضطراری، خدمات دوربین مدار بسته، آسانسور و… را شامل می گردد. تأسیسات برق ساختمان مجموعه ای از تجهیزات الکتریکی برای تامین برق ساختمان می باشند.

تامین روشنایی ساختمان و محل زندگی با همین استفاده از تأسیسات برق ساختمان امکان پذیر می باشد. طراحی برق ساختمان دارای اصول ایمنی خاص خود می باشد که رعایت کلیه این اصول ضروری می باشد. امروزه سازمان فنی و حرفه ای وکاردانش و سازمان نظام مهندسی برق متولی آموزش طراحی و انجام تأسیسات برق ساختمان به فراگیران این رشته می باشد.

زیباسازان 24 اولین سامانه آنلاین خدمات ساختمانی

ترتیب انجام تاسیسات برقی ساختمان

انجام تاسیسات برقی و الکترونیک شامل چند مرحله ویژه هست که در ذیل قرار است به برخی از عناوین مهم تاسیسات برقی ساختمان اشاره کنیم:

  • نخستین مرحله در هنگام طراحی ساختمان شکل می‌گیرد که مهندس برق کار بعد از مراحل گوناگون تاسیسات مکانیکی با هماهنگی و به کمک معمار، تجهیزات برقی را در ساختمان مشخص می کند.
  • دومین مرحله پس از زیرکاری گچ است (یا به عبارت دیگر سیمان کاری یا خاک گچ) که نقشه های برق ساختمان نظیر سیستم های صوتی و روشنایی ساختمان، محل پریز برق، سیم کشی تلفن، برق اضطراری، محل آیفون، کلیدهای برق، موتورخانه ساختمان و … است.
  • سومین مرحله بعد از سفید کردن و همچنین کف سازی این هست که در مرحله ی نخست می‌بایستی قوطی ها را تمیز کرده و لوله ها مرتب بگردند. سپس بعد از طی این مرحله سیم کشی داخل لوله ها صورت می‌پذیرد. کابل کشی های گوناگونی چون تلفن، آنتن ماهواره و یا آیفون در مسیر خودشان انجام می گیرد. سر سیم ها قلع اندود و تجهیزات برقی و روشنایی نیز وصل می گردند.
  • مرحله آخری و انتهایی پس از نقاشی و همچنین اجرای کامل کف ساختمان است که تمامی تجهیزات از آن جمله مراحل برق کشی ساختمان شامل مواردی چون کلید و پریزها، تجهیزات نور مخفی ساختمان، روشنایی ها، تجهیزات موتورخانه‌ای و مابقی کابل کشی های نهایی انجام می پذیرد.

ضوابط طراحی تاسیسات برقی ساختمان

مبحث سیزدهم مقررات ملی ساختمان ضوابط و الزامات طراحی تاسیسات برقی ساختمان را مشخص می کند. تمام تجهیزات برقی استفاده شده باید طبق یک یا چند استاندارد معتبر ساخته شده باشد. در این آیین نامه لیست استانداردهای قابل استفاده نیز آورده شده است از جمله آن ها استاندارد ملی ایران (ISIRI) و IEC است. طبق این آیین نامه شدت روشنایی مناسب برای هر محیط کار باید لحاظ شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت لوازم برق کاری ساختمان و دستمزد اجرا می توانید به لینک فروشگاه آنلاین زیباسازان24، مراجعه نمایید و  از تخفیف های ویژه برخوردار شوید.

شرکت ساختمانی زیباسازان 24 با داشتن تیم مجرب و دانش کافی در زمینه اجرای تاسیسات برقی می تواند شما را در این راه به شایسته ترین نحو ممکن راهنمایی کند. همچنین می توانید کلیه خدمات تاسیسات برقی را به این شرکت واگذار نمایید..