زیباسازان 24

قیمت ساخت یک مترمربع ساختمان در سال ۱۴۰۰

اکنون که در آبان ماه سال ۱۴۰۰ به سر می‌بریم هزینه ساخت و ساز در مشهد به ازای یک مترمربع زیربنا به حدود ۶ میلیون تومان رسیده است. توجه داشته باشید که این مبلغ فقط هزینه ساخت و ساز است و هزینه عوارض شهرداری – بیمه – نظام مهندسی و سایر سازمان ها را نیز باید به مبلغ فوق اضافه کنید که حداقل به ۶.۵ الی ۷ میلیون تومان خواهد رسید. البته این عدد خیلی کلی است برای اینکه بتوان تخمین دقیقتری زد بایستی اطلاعات بیشتری در اختیار داشت. در این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد هزینه ساخت در مشهد توسط زیباسازان 24 ارائه شده است.

زیباسازان 24 اولین سامانه آنلاین خدمات ساختمانی

مثال : محاسبه هزینه ساخت ساختمان ۶ طبقه – جنوبی – زمین ۲۵۰ متری

در ادامه می‌خواهیم با ذکر یک مثال هزینه ساخت یک ساختمان ۶ طبقه یا ۷ سقف را محاسبه کنیم. بعد از این خودتان خواهید توانست برای یک ساختمان ۵ و ۴ طبقه یا حتی کمتر هم محاسبه کنید. معمولا ۶۰ درصد +۲ متر مساحت زمین را می توان بنا احداث کرد.

 • ۶۰ درصد ۲۵۰ مترمربع می‌شود ۱۵۰ مترمربع
 • ۲ متر پیشروی در عرض ۱۰ متر زمین نیز برابر است با ۲۰ مترمربع
 • در زمین های جنوبی می توان به اندازه یک هجدهم عرض معبر به سمت معبر پیشروی کرد. یعنی ۱ متر در یک خیابان یا کوچه ۱۸ متری می‌توان به صورت دستک یا کنسول به عنوان بالکن یا … پیشروی کرد. در مثال ما زمین ۱۰ متر حاشیه دارد بنابراین ۱۰ مترمربع می‌توان به سمت معبر پیشروی کرد. پس تا اینجا زیربنا هر سقف = ۱۵۰+۲۰+۱۰ = ۱۸۰ مترمربع
 

یک ساختمان ۶ طبقه ۷ سقف دارد. بنابراین زیربنا کل ساختمان برابر است با : ۱۸۰*۷= ۱۲۶۰ مترمربع زیر بنا کل.

اگر هزینه ساخت را در هر مترمربع زیربنا ۵.۵ میلیون تومان در نظر بگیریم هزینه کل احداث این ساختمان در ۷ سقف برابر است با  ۱۲۶۰*۵.۵ = ۷ میلیارد تومان

برای اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت تمام شده ساختمان می توانید به لینک فروشگاه آنلاین زیباسازان24، مراجعه نمایید و  از تخفیف های ویژه برخوردار شوید.

تفکیک هزینه ساخت مسکن در مراحل مختلف

 • در جدول زیر تفکیک هزینه ساخت و ساز در مراحل مختلف کار به طور تقریبی آورده شده است.

  سفت کاری                                                         ۳۵-۴۰٪  (مترمربعی ۲.۳ میلیون تومان)

  نازک کاری                                                          ۳۵-۴۰٪  (مترمربعی ۲.۳ میلیون تومان)

  تاسیسات مکانیکی                                              ۱۵-۱۸٪  (مترمربعی ۱ میلیون تومان)

  تاسیسات برقی                                                  ٪۱۵-۱۸ ( مترمربعی ۷۰۰ هزار تومان)

راه‌های کاهش هزینه ساخت ساختمان

1- اگر مالکی هستید که تجربه احداث ساختمان را ندارید بهترین کار این است که کار را به صورت مدیریت پیمان واگذار کنید. بسیاری از مالکین فکر می‌کنند اگر خودشان کار را به عهده بگیرند هزینه کمتر می‌شود ولی در اکثر اوقات وقتی کار به صورت پیمان مدیریت به یک مهندس کارکشته سپرده شده در هزینه ها صرفه جویی می‌شود.

2- خیلی از مالکین به دنبال این هستند که از تست خاک فرار کنند. در حالیکه با تعیین تیپ خاک و انجام مطالعات ژئو‌تکنیک مشخصات واقعی خاک به دست می آید. در صورتی‌ که اگر مهندس محاسب سازه این اطلاعات را نداشته باشد ضریب اطمینان را بالا می‌برد و سازه شما سنگین تر خواهد شد. بنابراین با انجام تست خاک در مصرف بتن و آهن در ساختمان صرفه جویی کنید. هزینه تعیین تیپ خاک + تست جوش و بتن بین ۲۰-۳۰ میلیون می‌شود ولی با این صرف این هزینه حداقل حدود ۲۰۰ میلیون تومان (برای ۱۰۰۰ متر‌ زیربنا) به جیب شما برمی‌گردد!

3- طراح سازه نیز نقش مهمی در سبک سازی دارد. حتما کار را به یک شرکت محاسبات سازه کارکشته بسپارید. مثلا ما خودمان تنها با تغییر تیرریزی یک ساختمان چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان به جیب کارفرما برگرداندیم! استفاده از اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی حدودا ۲۰-۳۰ درصد در اجرای اسکلت ساختمان صرفه جویی می‌شود. توجه کنید در دهانه های بلند اختلاف قیمت سازه بتنی با فلزی بیشتر می‌شود.

درخواست برآورد هزینه ساخت زیباسازان 24

شرکت ساختمانی زیباسازان 24 با داشتن تیم مجرب و دانش کافی در برآورد هزینه ساخت می تواند شما را در این راه به شایسته ترین نحو ممکن راهنمایی کند.